Kategoriat
Elokuvat MTV TV

Tänään Vitosella: Lego Batman

Supersuositun Lego elokuvan päätähdeksi itsensä nimennyt viittasankari Lego Batman saa oman seikkailunsa valkokankaille. Muutoksen tuulet puhaltavat Gothamissa. Jos Batman haluaa pelastaa kaupungin Jokerin vihamieliseltä hyökkäykseltä, täytyy hänen unohtaa yksinäisen suden roolinsa ja opetella työskentelemään yhdessä muiden kanssa ja ehkä ottamaan välillä vähän rennommin. Ohjaajana toimii Chris McKay.

Muistan, kun tämä leffa tuli ensi-iltaan. Ajattelin, että mitä ihmettä, eihän tämä voi toimia. Olin täysin väärässä, sillä tämähän toimi. Jälleen kerran tämä elokuva kunnioittaa lähdemateriaalia, mutta tarina on muunnettu upeasti Lego-maailmaan sopivaksi.

Yksi elokuvan menestyksen syistä on ehdottomasti Will Arnett, joka antaa äänensä Batmanille. Viittasankarin ääni rahisee mahtavalla tavalla, eikä Lepakkomiehen elämä isossa poikamiesboksissa oikein maistu. Batman joutuu välillä turvautumaan valmisruokaan, kyllä valmisruokaan!

Elokuva alkaa kello 14.50

Trailer: Rotten Tomatoes Trailers

Teksti: Juho Kojima