Apple TV+:n ja Seth Roganin uusi sarja The Studio on nyt katsottavissa teknologiajätin suoratoistopalvelussa.
Roganin esittämä Matt Remick saa elämänsä tilaisuuden, kun hänet nimitetään pahassa jamassa olevan Continental Studiosin pomoksi. Hyvin nopeasti käy kuitenkin selväksi, että aina löytyy vielä isommalla pallilla istuva tirehtööri.
Remick haluaisi tuottaa taiteellisesti upeita leffoja, mutta tuo isompi tirehtööri muistuttaa, että Continental tarvitsee lisää hynää. Remick joutuukin tuottamaan surkeaa elokuvaa, joka kertoo Kool-Aid-juomasta, but hey dude, money talks!
Vielä, kun projektiin sekoitetaan Martin Scorsese, niin keskinkertainen hernekeitto on valmis.
Olen aina pitänyt Hollywoodin sisäpiiristä kertovista elokuvista ja sarjoista, niissä on sitä jotain. Sen vuoksi odotin The Studiota kovalla innolla, mutta samalla kauhistelin, koska juuri Rogan on sarjan tekijä.

Pelkoni oli aiheellinen, sillä herra ei tunnu tietävän tekeekö hän komediaa vai draamaa.
Sarjan ensimmäisessä jaksossa yritetään kertoa ihan mielenkiintoinen tarina studioiden takahuoneista, joissa diilit tehdään, ja pomot taistelevat rahoituksesta. Samalla kaikki haluavat kutsun kulmakunnan suurimpiin bileisiin, koska se on menestyksen merkki.
Hyvän idean pilaa Seth Rogan, jonka oma humoristinen olemus ja honkottava nauru tunkee liikaa läpi. Hänen tarkoituksensa on varmasti olla hauska, mutta ongelmaksi nousee se, että Rogan jyrää itse Remickin alleen.
Toinen asia, joka minua jäi vaivaamaan, oli se, että The Studio ei tiedä, mille aikakaudelle se sijoittuu. Sarjassa puhutaan tämän päivän näyttelijöistä, joten nykypäivästä puhutaan.
Toisaalta koko sarjassa on 70-luvun vibat, eikä siinä mitään, mutta tuo outous sotkee kokonaisuutta aivan liikaa.
Toivottavasti jatko on parempaa.
Tähdet: ***
Teksti: Juho Kojima