The Book of Boba Fettin viides jakso alkoi aikamoisella yllätyksellä. Teen tästä arviosta todella lyhyen. Lupaan etten spoilaa mitään isoa.
Yllätyksellisen jakson ohjasi Bryce Dallas Howard, josta on tullut nopeasti lempiohjaajani, kun puhutaan Tähtien sotaan liittyvästä materiaalista. Hän osaa tarjoilla yllätykset ja shokit juuri oikeiden mausteiden kera, niin tälläkin kertaa.
Tämä jakso oli täsmälleen sitä, mitä tämä sarja tarvitsi. Kun hätä on suuri, huuda ystävät avuksi. Ohjaaja Howardin tekemissä jaksoissa on aina vauhtia ja vaarallisia tilanteita, niin nytkin. Hän osaa vedota katsojien tunteisiin, kuten tälläkin kertaa. Voi sanoa, että Boban viides jakso oli täydellinen paketti ”from a certain point of view”.
Samalla se oli kuitenkin varoitusmerkki siitä, miten ikävässä asemassa Boba Fettin hahmo tällä hetkellä on, koska pienellä punakynän vedolla ja erään toisen hahmon lisäyksellä oli se vaikutus, että aika monet fanit sekosivat onnesta.
Teksti: Juho Kojima