Kategoriat
Amazon Prime Elokuvat Suoratoistopalvelut Viaplay

Amazon Prime Video tarjoaa: Red 2

Entinen CIA-agentti Frank Moses viihtyy ihan mainiosti eläkkeellä. Kun maailmaa uhkaa tuhoisa atomipommitus ja Moses saa tietää olevansa CIA:n tappolistalla, on aika kerätä vanhat kaverit kasaan – vielä kerran.

Moses ja hänen jenginsä taistelevat eri puolilla maailmaa, kun terroristit, palkkamurhaajat ja vallanhimoiset virkamiehet tekevät kaikkensa vahingoittaakseen räjähdysherkkiä vanhuksia!

Tämä leffa on tällainen vanhan kaartin viimeinen voimannäyte, joka kerää sukupolvensa huiput yhteen vielä kerran.

Samalla se tuntuu vanhan toistolta, joka ei tarjoa oikein mitään uutta, mutta on juoneen onnistuttu tunkemaan muutama kohtaus, joiden aikana oikeasti hörähdin.

Red 2:n parasta antia on ehdottomasti kuitenkin kunnossa olevan Bruce Willisin näkeminen tositoimissa vielä kerran. Nyt ei haitannut edes sekään, että Bruce veti ihan vaan perussuorituksen.

Red 2 löytyy myös Viaplayn valikoimasta.

Trailer: Rotten Tomatoes Trailers

Teksti: Juho Kojima