Koko perhe on maailman ympäri –purjehduksella. Uljas purjevene joutuu myrskyn kouriin Tyynellä valtamerellä. Jättiläisaalto huuhtoo 12-vuotiaan Michaelin ja Stella –koiran mereen keskellä ulappaa. Kaksikko pelastuu onnekkaasti autiolle palmusaarelle… mutta saari ei taidakaan olla asumaton.
Mystinen japanilainen erakko auttaa kaksikkoa selviytymään ja oppimaan luonnonmukaiset elintavat. Saaren viidakossa asuu myös uhanalaisten orankien heimo. KENSUKEN SAARI pohjautuu Michael Morpurgon omaelämäkerralliseen Kensuke´s Kingdom –romaaniin.
Seikkailuanimaation ääninä kuullaan loisteliaat Cillian Myrphy ja Sally Hawkins, sekä legendaarinen Ken Watanabe ja ensiroolissaan Aaron MacGregor. Robinson Crusoe olisi kateellinen tästä seikkailusta.
Ohjaajat Neil Boyle ja Kirk Hendry ovat loihtineet valkokankaalle upean ja värikkään maailman, jossa katsoja saa kokea kepeän, mutta samalla opettavaisen seikkailun.

Lyön vaikka vetoa, että ainakin osa elokuvasta oli piirretty kynällä, jos näin oli, niin siitä täydet pisteet. Oli suorastaan rentouttavaa nähdä ja kokea animaatio, jossa näkyy aito taitelijoiden kädenjälki.
Michael joutui sopeutumaan outoon ympäristöön, mutta se sujui lopulta ehkä liiankin helposti. Olisin toivonut pojalle hieman enemmän haastetta.
Tarina opetti katsojalleen, että jokainen luonnossa oleva kasvi ja eläin on tärkeä ja niitä pitää suojella. Tuota viestiä, ei kuitenkaan pakkosyötetty katsojalle, vaan se kuului luonnollisena osana kerrontaan.
Samalla elokuva korosti perheen merkitystä, ja menetyksen kipeyttä.
Jos elokuvasta haluaa väkisin etsiä joitain pieniä miinuksia, niin tarina on aivan liian lyhyt, ja loppuratkaisu oli heikko, mutta arvattava.
Tähdet: *****
Ikäraja: 12
Pituus: 85 min.
Ohjaajat: Neil Boyle & Kirk Hendry
Teksti: Juho Kojima