Maailmalta on saatu ensimmäiset reaktiot sen jälkeen, kun Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump ilmoitti USA:n ulkopuolella tuotetuille elokuville asetettavista sadan prosentin tuontitulleista.
-Elokuvien tekemisen vaikeuttaminen Britanniassa ei ole anerikkalaisten yritysten etujen mukaista. Näiden yritysten investoinnit tuotantotiloihin ja paikalliseen työvoimaan tuottavat voittoa Atlantin molemmin puolin. Ministereiden on priorisoitava tämä asia käynnissä olevissa kauppaneuvotteluissa, Britannian parlamentin konservatiivijäsen Caroline Dinenage totesi. Hän johtaa koko parlamentista koottua kulttuuri, media ja urheilu -valiokuntaa.
The Guardian puolestaan raportoi, että Australian sisäministeri Tony Burke lausui asiasta seuraavasti.
-Hallitus tukee Australian elokuvatuotantoa, siitä ei saa jäädä epäilystäkään.
Uuden-Seelannin pääministeri Christopher Luxon sanoi, että maan hallitus odottaa vielä lisätietoja ja tarkennuksia mahdollisista tulleista. Pääministeri sanoi lehdistötilaisuudessa, että Uuden-Seelannin hallitus tulee tietenkin tukemaan maan elokuva-alaa.
Lähteet: ScreenDaily ja The Guardian
Teksti: Juho Kojima