Kategoriat
Elokuvat Nyt Teatterissa

Ensi-illassa tällä viikolla: The Mandalorian and Grogu

Paha Imperiumi on kaatunut, ja Imperiumin sotaherrat ovat hajallaan ympäri galaksia. Kokemattoman Uuden Tasavallan suojellessa kaikkea, minkä eteen Kapinaliitto taisteli, se on värvännyt avuksi legendaarisen mandalorialaisen palkkionmetsästäjän Din Djarinin (Pedro Pascal) ja hänen nuoren oppipoikansa Grogun.

Noin Disney esittelee tämän tekeleen.

Odotin tämän leffan näkemistä, koska olen hieman kyllästynyt Tähtien sotaan liittyviin sarjoihin, sillä niihin ei mielestäni ole panostettu tarpeeksi. Ainoan poikkeuksen ovat tehneet Andor ja Darth Maulista kertova animaatio.

Mutta ei tämä elokuva ainakaan helpottanut suurta huoltani Tähtien sodan nykytilasta, sillä leffa oli suunnattu pelkästään lapsille. Kertomuksen huumori oli tylsää ja huonoa. Se leikitteli Grogun tempuilla ja ääntelyllä. Samat jekut ja vitsit nähtiin jo alkuperäisessä The Mandalorian -sarjassa.

Yksi elokuvan pahimmista ongelmista on sen juoni, joka oli täysin järjetön. Sanotaan vaikka näin, tarinaan liittyy tietynlaista painia harrastava Hutt ja tämän kaksi sukulaista. Tuon Huttin oli ilmeisesti tarkoitus olla hauska. Itse kyllä mietin, että Tähtien sota on vajonnut järkyttävän syvään ja pimeään rotkoon, josta voi olla mahdotonta nousta takaisin ylös.

Jos et ole katsonut The Mandalorian -sarjaa, niin voit jättää tämän kyhäelmän väliin, sillä et pysy juonen perässä.

(L-R) Sister and Brother Hutt in Lucasfilm’s THE MANDALORIAN AND GROGU. Photo courtesy of Lucasfilm. © 2026 Lucasfilm Ltd™. All Rights Reserved.

Elokuvan toimintakohtaukset olivat taattua Mandalorianin höttöä, mutta siinäpä se kanto onkin, sillä toiminnan tasoa olisi pitänyt nostaa, onhan kyseessä sentään elokuva, mutta ilmeisesti Lucasfilmin toimistolla ei laadusta välitetä.

Eräs oikeasti kauhistuttava yksityiskohta oli se, että Huttit puhuivat englantia. Ajattelin, että tämä ei voi olla totta. Jabba the Hutt kääntyisi haudassaan.

Elokuvassa nähtävät oliot ja örkit olivat pelkkää pikselimössöä. Voiko oikeasti olla niin, etteivät Disney ja Lucasfilm pysty parempaan.

Filmi osoittaa, että Disneyn pitäisi painaa pysäytysnappia ja miettiä, mitä Tähtien sodalta halutaan. Näin aikuisena fanina on pakko myöntää, että rakastamaani galaksia ollaan viemässä täysin väärään suuntaan. Saagan alkuperäinen idea ja olemus on unohdettu täysin. Syyttävä sormeni osoittaa Lucasfilmin operatiivista johtoa, johon Dave Filoni nykyisin kuuluu. Hävetkää koko porukka!

Trailer: Disney Suomi

Tähdet: *

Ensi-ilta: 20.5.2026

Ikäraja: 12

Pituus: 132-minuuttia

Levittäjä: The Walt Disney Company Nordic

Ohjaus: Jon Favreau

Käsikirjoitus: Jon Favreau, Dave Filoni ja Noah Kloor