Kategoriat
Elokuvat Nyt Teatterissa

Ensi-illassa tällä viikolla: Scary Movie

On kulunut 26 vuotta siitä, kun Scary Movie -elokuvien alkuperäinen päänelikko pakeni epäilyttävän tuttua naamioitua tappajaa, Ghostfacea. Nyt nelikko on jälleen tappajan tähtäimessä, eikä yksikään kauhuelokuvabrändi taaskaan ole turvassa.

Shorty (Marlon Wayans), Ray (Shawn Wayans), Cindy (Anna Faris) ja Brenda (Regina Hall) kohtaavat uudessa elokuvassa sekä vanhoja suosikkeja että uusia kasvoja.

Tämä porukka panee armotta halki, poikki ja pinoon kaikki rebootit, uudelleenfilmatisoinnit, jatko-osat, jatko-osien jatko-osat, spin-offit, elevated horror -versiot, alkuperäistarinat ja jokaisen ”viimeisen luvun”, joka ei olekaan viimeinen luku. Mikään ei ole pyhää. Kaikki kauhun kliseet otetaan käsittelyyn. Jokainen raja ylitetään. Wayansit palaavat canceloimaan cancel-kulttuurin.

En ole katsonut Scary Movie -elokuvia pitkään aikaan. Tässä tapauksessa tuo olikin hyvä juttu, sillä olin unohtanut, miten huonoa huumoria voi tehdä hauskasti ja hyvällä maulla.

Heti perään täytyy muistuttaa, ettei tämä elokuva sovi sellaiselle katsojalle, joka pahastuu ronskista huumorista.

Elokuva ottaa huumorinsa kohteeksi nykyajan kauhuelokuvat. Samalla osansa saa myös nyky-yhteiskunta ja se oli helpottavan virkistävää. Tekijöille täytyy nostaa hattua siitä, ettei elokuvan huumoria ollut lähdetty kesyttämään aikaamme sopivaksi, vaan sama vanha tuttu tyyli oli säilytetty.

En lähde nostamaan näyttelijöitä esille, koska kaikki hoitivat hommansa mielestäni hyvin. Käsikirjoituskin antoi kaikille hahmoille tasapuolisesti mahdollisuuksia sekoilla ja hölmöillä.

Elokuvan huumori sai ainakin minut hekottamaan ja hohottamaan, ja eikös juuri se ole tärkeintä.

Trailer: Paramount Suomi

Tähdet: *****

Popparipisteet: 10

Ensi-ilta: 5.6.2026

Ikäraja: 16

Pituus: 96-minuuttia

Levittäjä: Finnkino Oy

Ohjaus: Michael Tiddes

Käsikirjoitus: Rick Alvarez, Marlon Wayans, Shawn Wayans, Keenen Ivory Wayans, Graig Wayans

Teksti: Juho Kojima