Kategoriat
Elokuvat Nyt Teatterissa

Ensi-illassa tällä viikolla: Kirottu 4: Viimeiset riitit

Tämä oli taas näitä…

New Line Cinema tuo yli kahden miljardin dollarin lipputulot keränneeseen Kirottu-universumiin uuden elokuvan Kirottu 4: Viimeiset riitit, jonka on ohjannut elokuvasarjan konkari Michael Chaves ja tuottaneet Kirottu-elokuvien luojat James Wan ja Peter Safran.

Tositapahtumiin perustuva Kirottu 4: Viimeiset riitit on uusi, karmiva luku näiden ikonisten kauhutarinoiden jatkoksi. Ympäri maailmaa ennätyksiä rikkoneen elokuvasarjan uudessa vertahyytävässä osassa Vera Farmiga ja Patrick Wilson palaavat tunnettujen tosielämän demonologien Ed ja Lorraine Warrenin rooleihin.

Farmigan ja Wilsonin rinnalla nähdään Mia Tomlinson ja Ben Hardy, jotka esittävät Edin ja Lorrainen tytärtä Judy Warrenia ja tämän poikaystävää Tony Speraa, sekä Steve Coulter, joka palaa Isä Gordonin rooliin. Muissa rooleissa nähdään Rebecca Calder, Elliot Cowan, Kíla Lord Cassidy, Beau Gadsdon, John Brotherton ja Shannon Kook.

Noin elokuvan esittelee sen julkaisija Warner Bros. Finland.

En jaksa enää näitä roskakauhuja, joilla ei tunnu olevan mitään tekemistä oikean kauhun kanssa.

Kirottu 4 -elokuvankin ainoa tarkoitus ja tehokeino tuntui olevan hyppyreaktion tuottaminen. Jos tuo on ainoa asia, johon tämän kauhu-universumin tekijät pystyvät, niin ehkä olisi jo aika luovuttaa.

Ohjaaja Michael Chaves käyttää aivan liikaa aikaa turhaan lässytykseen, joka johtaa hypystä toiseen, mutta ei oikein muuhun. Haluaisin nähdä klassiseen Hohtoon verrattavaa psykologiseen kauhuun joka kerta, kun katson tämän genren uutuuksia, mutta petyn jatkuvasti.

Hommaa ei nyt oikein auttanut sekään, että kaikki näyttelijät tuntuivat vetävän koko homman läpi kuin autopilotilla. Tuon tuntuman poistaminen olisi kuulunut ohjaajan hommiin, mutta ei häntäkään tuntunut kiinnostavan.

Rakkaat lukijat, kun elokuvaliputkin ovat nykyisin TODELLA kalliita, niin säästäkää rahaa ja aikaanne. Jättäkää tämä leffa väliin!!

Trailer: Warner Bros. Finland

Tähdet: *

Ensi-ilta: 05.09.2025

Ikäraja: 16

Pituus: 136 min.

Ohjaus: Michael Chaves

Käsikirjoitus:Ian Goldberg, Richard Naing, David Leslie Johnson-McGoldrick

Teksti: Juho Kojima