Kategoriat
Elokuvat Nyt Teatterissa

Ensi-illassa tällä viikolla: Final Destination: Bloodlines

Kukaan ei ei voi välttää viikatemiestä. Uusi Final Destination on harvinaisen tylsää kauhua.

Toistuvan väkivaltaisen painajaisunen vaivaama opiskelija Stefanie lähtee kotiinsa jäljittämään ainoaa henkilöä, joka voisi katkaista painajaiskierteen ja pelastaa hänen perheensä kammottavalta kuolemalta, joka väistämättä odottaa heitä kaikkia.

Elokuvan pääosissa nähdään Kaitlyn Santa Juana, Teo Briones, Richard Harmon, Owen Patrick Joyner, Rya Kihlstedt, Anna Lore, Brec Bassinger ja Tony Todd.

Mitäpä tästä elokuvasta voi sanoa. Juoni oli harvinaisen tylsä ja itseään toistava. Leffan olisi ilmeisesti pitänyt olla kauhua, mutta ainakin minä hekotin vedet silmissä. Miksi kauhusta tehdään nykyisin, niin geneeristä ja suorastaan tylsää.

Tämänkin elokuvan tunnelma vaihteli huonon komedian ja surkean perhedraaman välillä. Sekaan oli kylläkin yritetty heittää muutama ”kauhea” kohtaus, mutta niitä vaivasi täysin turha komiikka, joka sai minut melkein tippumaan tuolista. Minusta tuollainen roskakomedia kuuluu ennemmin esimerkiksi Scary Movien tyyppisiin leffoihin.

Kuva: © 2025 Warner Bros. Pictures, Inc. All Rights Reserved.

Bloodlines on kokoelma erilaisia kuolemia, jotka on yritetty toteuttaa muka kekseliäästi, mutta tylsiähän ne olivat. Hahmoja niitettiin sairaalan kuvantamisvälineillä, ruohonleikkurilla, kattotuulettimella ja jäteautolla.

Juana oli Stefanien roolissa melko hyvä, vaikka eipä hahmo paljon haastetta tarjonnut. Elokuvan muut hahmot olivat pelkkää viikatemiehen ruokaa.

Final Destination: Bloodlines on pelkkää kuolemalla mässäilyä, jos sellaisesta pitää, niin hyvä, mutta itse en viihtynyt.

Trailer: Warner Bros. Pictures Finland

Tähdet: *

Ensi-ilta: 14.05.2025

Ikäraja: 16

Pituus: 110 min.

Ohjaus: Zach Lipovsky & Adam B. Stein

Käsikirjoitus: Guy Busick & Lori Evans

Teksti: Juho Kojima