Kategoriat
Uncategorized

Ensi-illassa tällä viikolla: Wildwood – Sysimetsä

Kun omapäisen teinitytön Prue McKeelin (Peyton Elizabeth Lee) pikkuveli joutuu varisparven sieppaamaksi, Prue lähtee epätoivoiselle pelastusretkelle Tiettömään korpeen – lumottuun metsään, joka kätkeytyy aivan Oregonin Portlandin kupeeseen.

Seurakseen Prue saa kömpelön mutta uskollisen luokkatoverinsa Curtis Mehlbergin (Jacob Tremblay). Tiettömässä korvessa kaksikko kohtaa puhuvia eläimiä, rosvoja ja mahtihahmoja, joiden tekoja ohjaavat suru ja kunnianhimo. Kun Prue ja Curtis tempautuvat keskelle konfliktia, joka uhkaa koko metsän tasapainoa, Pruen on löydettävä itsestään voimaa ja uskoa, joita hän ei tiennyt omaavansa.

Pelastaakseen veljensä ja suojellakseen Sysimetsän haurasta tulevaisuutta Pruen on oltava valmis panemaan kaikki peliin.

Noin SF Film Finland esittelee teoksen.

Kyseessä on pääosin Stop-motion -tekniikalla tehty elokuva. Wilwood on Laika Studiosin tuotos.

Vaikka kyseessä onkin animaatio, niin se ei ole suoranainen lasten elokuva, sillä se sisältää hurjaakin toimintaa ja mielikuvia. Samaan hengenvetoon pitää kuitenkin sanoa, että elokuva kallistuu lasten suuntaan.

Juoni on periaatteessa fantasian peruskauraa, mutta mukaan on kuitenkinh heitetty muutama sopivasti mielenkiintoinen käänne.

Teemoiltaan elokuva seuraa hyvinkin uskollisesti fantasiasta tuttuja raiteita. Tällä kertaa mukaan mahtuivat ainakin puhtaan luonnon arvostaminen, oman perheen puolustaminen ja muiden kulttuurien arvostaminen. Wildwood onnistui sulauttamaan viestinsä osaksi tarinaansa, niin ettei teemoja joutunut pureskelemaan erikseen. Tästä Laikalle voi antaa täyden tunnustuksen.

Kuva elokuvasta Wildwood.

Elokuva on teknisesti lähes kuin hiottu timantti, mutta henkilökohtaisesti en vain pysty uskomaan, että elokuvassa olisi käytetty pelkästään Stop motion tekniikkaa. Esimerkiksi hahmojen liikkeet olivat aivan liian sulavia.

Hyväksi vertailukohdaksi käy tänä viikonloppuna ensi-iltansa saava Aardmanin tuottama Late Lampaan uusin elokuva. Laten toilailuista näkee selvästi, että kyseessä on Stop-motion, mutta Wildwoood on liian siloiteltu elokuva, siis teknisesti. Uskallan väittää, että tietokoneita on käytetty apuna todella paljon.

Elokuvassa on yksi taistelukohtaus, joka sai oikeasti miettimään, miten se on kyetty teknisesti toteuttamaan, nimittän se oli suorastaan pelottavan vaikuttava.

Elokuvassa oli kuitenkin yksi pitkä miinus, sillä se kestää aivan liian pitkään. Minuutteja kertyy yhteensä 131. Ohjaaja Travis Knight tuhlaa aikaa yksitoikkoiseen jaaritteluun, joka ei johda oikein mihinkään. Laika käytti elokuvaa myös tekniikkademona. Ymmärrän tuon täysin, mutta touhuun kuluu aivan liikaa aikaa.

Tuostakin huolimatta leffa kannattaa käydä katsomassa.

Trailer: Leffat/SF Studios

Tähdet: ***

Ensi-ilta 30.10.2026

Ikaraja: 12

Pituus: 131-minuuttia

Levittäjä: SF Studios Finland

Ohjaus: Travis Knight

Käsikirjoitus: Chris Butler, Carson Ellis, Colin Meloy

Teksti: Juho Kojima