Kategoriat
Elokuvat Nyt Teatterissa

Ensi-illassa tällä viikolla: Late Lammas -elokuva: Hämäräpuuhissa

Rakastettu Late Lammas palaa valkokankaille uudessa, riemastuttavassa ja kutkuttavan hauskassa seikkailussa.

Farmin asukkaat odottavat innolla Halloweenia, kunnes heidän rakkaudella kasvattamansa kurpitsaviljelmä tuhoutuu juhlan kynnyksellä. Late ei jää toimettomaksi, vaan päättää ryhtyä “hulluksi tiedemieheksi” korjatakseen tilanteen – ja pian tapahtumat karkaavatkin täysin käsistä. Kun tilan maajussi katoaa ja outo villi peto herättää kauhua kyläläisissä, ovat kaikki ainekset kasassa hirviömäisen hauskalle seikkailulle kaiken ikäisille.

Kananlento ja Wallace & Gromit -elokuvien tekijöiden uusi seikkailu Late Lammas: Hämäräpuuhissa saapuu elokuvateattereihin 30. lokakuuta.

Noin elokuvan esittelee sen suomalainen levittäjä Cinemanse.

Aardmanin tuottamassa elokuvassa kohelletaan alusta loppuun. Late Lampaan kohdalla olen kyllä sitä mieltä, ettei juonella ole niin kovasti väliä, vaan se kulkee sopivan kepeästi lapsille suunnatun sekoilun vierellä.

Lapset varmasti viihtyvät tämän elokuvan parissa, sillä valkokankaalla tapahtuu koko ajan, ehkä vauhdin hidastaminen edes jossain kohtaa olisi voinut olla ihan hyvä idea.

Kuva: Cinemanse Oy.

Näin aikuisena elokuvaa tuli katsottua enemmän tekniseltä kantilta, ja kun kyseessä on Aardman, niin tuo puoli on tietysti kunnossa. Noh, ainakin melkein.

Lavasteet ja hahmot ovat täyttä priimaa! Jokaisella lampaalla tuntuu esimerkiksi olevan oma persoona. Aardmanin tiimi on täynnä neroja, mitä tulee hahmojen elekieleen. Tekijöiden taitavuus korostuu tässä elokuvassa entisestään, koska leffassa ei puhuta, vaan hahmot ääntelevät.

Elokuvassa käytetty Stop motion -tekniikka ylikorostaa liikkeitä ja eleitä, mutta juuri siitä syystä Aardman onkin alansa huipputoimia.

Joskus olen kyllä miettinyt, että olisi ihan hyvä, jos Late kavereineen sanoisi edes jotakin. Huokailu ja hihkuminen ovat tietenkin Laten seikkailuiden taattuja tavaramerkkejä, mutta muutaman lauseen puhuminen tuskin murtaisi tunnelmaa, vaan voisi helpottaa tapahtumien seuraamista.

 Elokuvan Värimaailma on todella tarkkaan harkittu. Se sopii syksyyn ja Halloweenin aikaan. Samalla se luo sopivaa jännitystä, joka varmasti uppoaa nuorimpiin katsojiin.

Late Lammasta katsoessani minun tulee aina muistaa, etten ole elokuvan kohderyhmää, mutta tuostakin huolimatta minun tulee olla rehellinen kriitikko. Teknisesti tämä Stop motion -animaatio on täydellinen kymppi, mutta liiankin ohut tarina laskee kokonaisarviota.

Trailer: Cinemanse Films

Tähdet: ***

Ensi-ilta: 30.10.2026

Ikäraja: 7

Pituus: 81-minuuttia

Alkuperäinen nimi: Shaun the Sheep: The Beast of Mossy Bottom

Julkaisija: Cinemanse Oy

Ohjaus: Steve Cox ja Matthew Walker

Käsikirjoitus: Mark Burton ja Giles Pilbrow

Teksti: Juho Kojima