Kategoriat
Elokuvat Nyt Teatterissa

Ensi-illassa tällä viikolla: Clayface

DC Studiosin Clayface on ohjaaja James Watkinsin kauhutrilleri, jonka nimiosassa Gotham Cityn vihollisgallerian suosikkiroistona nähdään Tom Rhys Harries.

Matt Hagenin huima nousu Gothamin kaduilta Hollywoodin johtavaksi tähdeksi päättyy traagisesti, kun paikallisen rikollispomon kosto jättää hänet pahoin epämuodostuneeksi. Tiiminsä hylkäämänä ja kaiken menettäneenä Matt hakeutuu uraauurtavaan hoitoon, joka ihmeenomaisesti palauttaa hänet entiselleen. Hoidolla on kuitenkin odottamattomia vaikutuksia hänen todellisuudentajuunsa, ja hän ajautuu tuhoisalle polulle, jota hallitsee kaiken nielevä kostonhimo.

Noin Skydance esittelee uuden DC:n universumiin sijoittuvan tekeleensä.

Tuota tuota. Tämän elokuvan piti ilmeisesti olla kauhua, mutta paremmaksi genreksi sopisi ”täysin turhat elokuvat”.

On se jännä juttu, että ohjaaja James Watkinsilla ja käsikirjoittajina häärineillä Hossein Aminilla ja Mike Flanaganilla on ollut käytössään melkoisen hyvät rakennuspalikat, mutta lopputuloksena syntyy täysin järjetöntä verellä höystettyä mössöä.

Elokuvan juoni on niin tylsä ja kulunut, ettei siitä paljoa ole sanottavaa. Tässäkin kohtaa on ihmeteltävä, eikö DC:n holveista löytynyt parempia ideoita. Epäilen, että varmasti olisi löytynyt, jos vain olisi viitsitty etsiä.

Olen muutenkin lopen uupunut näihin elokuviin ja sarjoihin, jotka ratsastavat pelkästään Batmanin maineella ja mielikuvilla. Jos kerran studio on valmis kerjäämään rahaa Lepakkomiehen vihulaisilla, niin haluan nähdä myös kuuluisan lepakon.

Elokuvan kauhu oli suorastaan itkettävän surkeaa. Koin jälleen kerran lähinnä myötähäpeää. Kaiken lisäksi pääosassa nähtävä Tom Rhys Harries ei sopinut rooliinsa ollenkaan. Hänen käsittelyssään Clayfacesta tuli liiankin humoristinen ja epäkiinnostava hahmo.

Ei ole uuden Skydance-studion tarina alkanut kovinkaan ruusuisesti.

Kirjoittajan huomio: Elokuvan PR-materiaali on vielä Warnerin nimissä, vaikka Warnerin tarina on jo päättynyt. Nyt uusi studio on Skydance.

Trailer: Warner Bros./DC

Tähdet: *

Ensi-ilta: 23.10.2026

Ikäraja: 16

Pituus: 109-minuuttia

Levittäjä: Warner Bros. Finland Oy (Skydance)

Ohjaus: James Watkins

Käsikirjoitus: Hossein Amini, Mike Flanagan

Teksti: Juho Kojima