Kategoriat
Elokuvat Nyt Teatterissa

Ensi-illassa tällä viikolla: Roofman

Channing Tatumin tähdittämä draamakomedia Roofman – Kattokeikkailija perustuu uskomattomaan tositarinaan vankikarkuri Jeffrey Manchesterista ja hänen villistä pakomatkastaan.

Vankilasta paennut entinen sotilas ja ammattivaras Jeffrey löytää piilopaikan lelukaupan sisältä ja onnistuu elämään siellä kuukausien ajan kenenkään huomaamatta – samalla tehden murtokeikkoja kattojen kautta. Huolellisesti rakennettu kaksoiselämä alkaa kuitenkin rakoilla, kun hän rakastuu Leighin (Kirsten Dunst). Alkaa jännittävä takaa-ajo ja menneisyyden tapahtumat saavat Jeffreyn kiinni. Elokuvan on ohjannut Derek Cianfrance (Blue Valentine, The Place Beyond The Pines, Sound of Metal).

Olen pitänyt Tatumia aina enemmän koomikkona kuin tällaiseen draamaan keskittyvänä näyttelijänä. Nytkin hän todisti osaavansa näytellä, mutta en pystynyt edelleenkään ottamaan häntä vakavasti.

Tarinan olisi ilmeisesti pitänyt olla koskettava, mutta itse pidin sitä lähinnä pitkäveteisenä. Luulen, että elokuva olikin tehty ennemmin Yhdysvaltojen omille markkinoille.

Perustan mielipiteeni siihen, että paikalliseen yleisöön on aina tuntunut uppoavan nämä itketystarinat. Otetaan vielä mukaan karannut vanki, niin amerikkalaiseen makuun sopiva cocktail oli valmis.

Itselleni tuollainen juomasekoitus ei oikein maistu, koska koen sen varsin keinotekoiseksi. Muutenkin elokuva oli melkoisen pliisu.

Trailer: Paramount Pictures

Tähdet: *

Ensi-ilta: 28.11.2025

Ikäraja: 12

Pituus: 125 min.

Ohjaus: Derek Cianfrance

Käsikirjoitus: Derek Cianfrance, Kirt Gunn

Teksti: Juho Kojima